Dags för invigning av bastun

Vi har sedan december kunnat smygstarta verksamheten och förhoppningsvis har du haft möjlighet att basta ett pass eller två. Nu är det dock dags att för officiell invigning av bastun. Detta firar vi med en massa pass både för våra medlemmar och allmänheten.

Den officiella invigningen tillsammans med staden

Fredagen den 15 mars är det äntligen är det dags för officiell invigning av bastun vid Flatenbadet. Invigningen sker klockan 15:00. Det kommer att klippas band och hållas tal. Det blir också fika, musik, ballonger 🎈 och förstås bastubad!

En massa pass för dig som medlem

För att fira att bastun officiellt är invigd så har vi extra öppet i helgen. Gå därför in och boka ett pass! Vi kommer ha pass för kvinnor, män och queerpersoner. Vi kommer också ha gemensamma pass både med och utan badkläder. Här nedan finner du tiderna för passen som finns planerade idag:

 • Lördag den 16 mars, 09.00-11.00
  Herrbastu
 • Lördag den 16 mars, 11.00-13.00
  Gemensamt pass för kvinnor och män
 • Lördag den 16 mars, 16.00-18.00
  Queerpass
 • Söndag den 17 mars, 11.00-13.00
  Gemensamt pass för kvinnor och män
 • Söndag den 17 mars, 13.30-15.30
  Dambastu

Fler pass tillkommer men du kan också boka passen nedan om du till exempel vill gå med en vän som inte är medlem.

Nu öppnar vi även bastun för allmänheten

I samband med invigningen öppnar vi även upp bastun för allmänheten. Ni bokar in er på detta via vårt bokningssystem. Normalt tar vi ut en avgift för allmänhetens bastupass men nu under invigningshelgen kan du basta utan kostnad. Det är bara att boka!

Vill du bli medlem så kan du boka passen ovan också, annars kan du boka följande pass:

 • Fredag den 15 mars, 16.00-18.00
  Gemensamt pass för kvinnor och män med krav på badkläder eller täckande handduk
 • Lördag den 16 mars, 16.00-18.00
  Queerpass
 • Söndag den 17 mars, 17.00-19.00
  Aufguss
  Det är viktigt att komma i tid kl 17.00. När aufguss har startat och viftningar pågår i bastun har värdarna svårt att gå ifrån för att släppa in eftersläntrare.

Har du frågor om invigningshelgen så maila info@flatensbastuforening.se.