Uthyrning av bastun

Kul att du vill hyra vår bastu!

Eftersom bastun i första hand är till för våra medlemmar och allmänheten (genom avtal med Stockholms stad) så begränsar detta våra möjligheter att hyra ut bastun till allmänheten. Vi hyr därför enbart ut bastun till ideella föreningar och organisationer som arbetar med social omsorg eller liknande. Därför erbjuder heller inte uthyrning till privatpersoner.

Boka bastun

Kontakta styrelsen om du vill hyra den. Det gör du enklast på info@flatensbastuforening.se. Vi kommer ha två bastuvärdar på plats som vid alla pass för allmänheten.

Vill ni också ha återkommande tider så kan in bli medlemmar och anmäla er som bastuvärdar. Detta förenklar både för er och oss. Ni betalar då bara en avgift om 2 000 kronor som är ordinarie avgift eller 500 kronor om ni efter styrelse beslut fått reducerad avgift.

Regler och trygghet

Samma regler gäller för alla bastupass, även vid uthyrning. Vi arbetar också för att bastun ska vara en trygg miljö för alla. Läs mer om detta här.